Rośnie liczba e-wniosków

Już ponad 112 tys. wniosków wpłynęło do ZUS za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. W najbliższych tygodniach Zakład poszerzy liczbę wniosków dostępnych na stronie EUP. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba złożonych w ZUS za pośrednictwem Internetu wniosków wzrosła o 20 tys. W przeciągu roku natomiast przez Elektroniczny Urząd Podawczy złożono ok. 80 tys. e-wniosków. Dziś ogólna liczba dokumentów, które wpłynęły do ZUS drogą elektroniczną to ponad 112 tys.
Najwięcej, bo aż 71054 wniosków dotyczyło udostępnienia danych ze zbiorów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aż 35299 razy, za pośrednictwem EUP, płatnicy składek wnioskowali o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. To zdecydowanie dwa najczęściej wykorzystywane wnioski na portalu Elektronicznego Urzędu Podawczego.

Działający na stronie http://eup.zus.pl Elektroniczny Urząd Podawczy to dziś najpopularniejszy e-urząd w Polsce. W wakacje Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił jego nową, łatwiejszą w obsłudze wersję. Serwis ma bardziej intuicyjny system nawigacji oraz bardziej przyjazny graficznie layout. Nowy EUP pozwala również na obsługę znacznie większej liczby klientów w skali miesiąca. Dziś za jego pośrednictwem można złożyć pięć rodzajów wniosków: wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN), wniosek o udostępnienie danych ze zbiorów ZUS (ZUS-EKS), wniosek o układ ratalny (ZUS-EUR), wniosek o odroczenie terminu płatności składek (ZUS-EOP) oraz wniosek o umorzenie należności z tytułu składek). Jednak w ciągu najbliższych tygodni na portalu EUP pojawią się nowe formularze, m.in.: wniosek płatnika składek o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS), wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS-EWZ), wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUS-EPW) oraz zgłoszenie reklamacji do informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej (ZUS-ERU). Docelowo za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego ZUS udostępni blisko 50 różnego rodzaju e-wniosków.

W celu złożenia w ZUS wniosku w formie elektronicznej należy posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego. Każdy wniosek wysłany przez Elektroniczny Urząd Podawczy otrzymuje swój unikalny numer. Numer ten przesyłany jest do wnioskodawcy w poczcie zwrotnej w Urzędowym Poświadczeniu Odbioru. Dzięki niemu w każdej chwili na specjalnej podstronie EUP można sprawdzić stan zaawansowania sprawy. Odpowiedź ZUS prześle w formie żądanej przez wnioskodawcę, tj. pocztą tradycyjną bądź pocztą mailową. Wyjątkiem jest zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, które należy odebrać osobiście w jednostce ZUS.

Źródło informacji: ZUS

 
 

Biuro Rachunkowe Koszalin

  • Koszalińska Kancelaria Podatkowa Constans B. Pawłowska to coś więcej niż zwykłe biuro rachunkowe. Wieloletnie doświadczenie oraz wykwalifikowana kadra, pozwalają zaoferować nam kompleksową obsługę kadrowo-księgową każdej firmy. Nieustannie pracujemy nad podnoszeniem kwalifikacji naszych pracowników aby zapewnić klientom usługi na najwyższym poziomie. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stale poszerzamy wachlarz świadczonych przez nas usług. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.