Szanuj życie z ZUS

Koszty społeczne wypadków przy pracy sięgają miliardów złotych. Z tego m.in. powodu Zakład Ubezpieczeń Społecznych został współorganizatorem kampanii prowadzonej pod hasłem "Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości".
Inicjatorem kampanii prewencyjnej "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia" jest Państwowa Inspekcja Pracy. Kampania została zainaugurowana 23 września. Główny jej akcent jest położony na koszty wypadków przy pracy, które są niewspółmiernie wysokie względem nakładów ponoszonych na bezpieczeństwo. Celem kampanii jest ukazanie zagrożeń jakie czyhają na pracowników sektora budowlanego i uświadomienie korzyści jakie niosą inwestycje w bezpieczeństwo w pracy. Koszty powstałe w wyniku nieprzestrzegania norm bezpieczeństwa są bowiem ogromne.

- Każdego roku blisko 5 mld zł z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest przeznaczane na wypłatę świadczeń poszkodowanym w wypadkach przy pracy oraz osobom dotkniętym chorobami zawodowymi - informuje Mirosława Boryczka, członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych.

W pierwszym półroczu 2010 r. ZUS odnotował wzrost liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w stosunku do tego samego okresu 2009 r. o 7,7 proc. W tym samy okresie o 7,7 proc. wzrosła również liczba wypadków śmiertelnych.

Co warte podkreślenia, ZUS w ramach swojej statutowej działalności prowadzi prewencję wypadkową. Na jej realizację w latach 2003-2009 wydano 17,7 mln zł. W tym czasie z oferowanych przez ZUS szkoleń z zakresu kształtowania bezpiecznego miejsca pracy skorzystało 22 tys. osób. Od ubiegłego roku przedsiębiorcy, którzy wdrożyli działania prewencyjne w zakresie bezpieczeństwa przy pracy otrzymują od Zakładu środki ochrony indywidualnej. Na tegoroczne i przyszłoroczne działania prewencyjne ZUS przeznaczył kolejne 7 mln zł.

Źródło informacji: ZUS

 
 

Biuro Rachunkowe Koszalin

  • Koszalińska Kancelaria Podatkowa Constans B. Pawłowska to coś więcej niż zwykłe biuro rachunkowe. Wieloletnie doświadczenie oraz wykwalifikowana kadra, pozwalają zaoferować nam kompleksową obsługę kadrowo-księgową każdej firmy. Nieustannie pracujemy nad podnoszeniem kwalifikacji naszych pracowników aby zapewnić klientom usługi na najwyższym poziomie. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stale poszerzamy wachlarz świadczonych przez nas usług. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.