Kwartalna waloryzacja subkonta w ZUS

Prezes GUS 7 listopada br. ogłosił pierwszy wskaźnik waloryzacji rocznej środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS, który posłuży do  obliczenia wskaźnika kwartalnego. Pierwszy wskaźnik waloryzacji kwartalnej ogłoszony zostanie natomiast przez Prezesa ZUS w grudniu tego roku. Posłuży on do waloryzacji składek na subkontach osób, które przechodzić będą na emeryturę nie wcześniej niż w I kwartale przyszłego roku.
Składki i odsetki zewidencjonowane na subkoncie w ZUS podlegają waloryzacji rocznej. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest od 1 czerwca każdego roku, poczynając od waloryzacji za 2012 r. Oznacza to, że po raz pierwszy będzie ona prowadzona od 1 czerwca 2013 r. Pierwsza roczna waloryzacja składek i odsetek zewidencjonowanych na subkoncie obejmie składki wpłacone i odsetki zewidencjonowane na subkoncie na dzień 31 stycznia 2012 r. (począwszy od składek należnych za maj 2011 r.). Wskaźnik waloryzacji rocznej, Prezes GUS będzie ogłaszał, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do 15 maja każdego roku.

Natomiast ogłoszony przez Prezesa GUS 7 listopada 2011 r. wskaźnik waloryzacji (tzw. pierwszy wskaźnik waloryzacji rocznej), służyć będzie do obliczenia pierwszego wskaźnika waloryzacji kwartalnej środków zgromadzonych na subkoncie. Wskaźnik kwartalnej waloryzacji będzie wykorzystany do waloryzacji składek i odsetek zewidencjonowanych na subkoncie przy obliczeniu wysokości emerytury osób, które nabędą prawa do świadczenia nie wcześniej niż w I kwartale 2012 r.

Subkonta prowadzone są od 1 maja  2011 r. w związku z wejściem w życie ustawy  z dnia 25 marca 2011 roku  o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

Źródło informacji: ZUS

 
 

Biuro Rachunkowe Koszalin

  • Koszalińska Kancelaria Podatkowa Constans B. Pawłowska to coś więcej niż zwykłe biuro rachunkowe. Wieloletnie doświadczenie oraz wykwalifikowana kadra, pozwalają zaoferować nam kompleksową obsługę kadrowo-księgową każdej firmy. Nieustannie pracujemy nad podnoszeniem kwalifikacji naszych pracowników aby zapewnić klientom usługi na najwyższym poziomie. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stale poszerzamy wachlarz świadczonych przez nas usług. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.